فایل ورد (word) مقاله سبوس گندم جهت تغذيه دام - طيور و آبزيان (ويژگيهاي و روشهاي آزمون )

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل ورد (word) مقاله سبوس گندم جهت تغذيه دام - طيور و آبزيان (ويژگيهاي و روشهاي آزمون ) دارای 18 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد (word) مقاله سبوس گندم جهت تغذيه دام - طيور و آبزيان (ويژگيهاي و روشهاي آزمون )  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد (word) مقاله سبوس گندم جهت تغذيه دام - طيور و آبزيان (ويژگيهاي و روشهاي آزمون )،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد (word) مقاله سبوس گندم جهت تغذيه دام - طيور و آبزيان (ويژگيهاي و روشهاي آزمون ) :

سبوس گندم جهت تغذیه دام - طیور و آبزیان (ویژگیهای و روشهای آزمون )

 - 0مقدمه

سبوس گندم به سبب فراوانی تولید و قیمت مناسب و دارابودن میزان نسبی پروتئین بالا و ویتامینها و مواد معدنی به خصوص فسفر، در تغذیه دام  ، طیور و آبزیان مورد استفاده قرار می  گیرد. مصرف سبوس گندم در جیره غذائی دامهای نشخوارکننده به علت ملین بودن و در مورد طیور به سبب محدود بودن قابلیت جذب مواد فیبری موجود در آن نباید از میزان معینی در خوراک متراکم آنها تجاوز نماید.

 - 1هدف و دامنه کاربرد

هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگیهای فیزیکی - شیمیائی - اصول بسته  بندی و نشانه  گذاری - نمونه  برداری و روشهای آزمون سبوس گندم برای تغذیه دام و طیور آبزیان می  باشد.

 - 2تعاریف و اصطلاحات

 -1-2سبوس گندم مخلوطی از لایه  های مختلف پوسته و قسمتهای جوانه و لایه آلورن 1 در دانه گندم که در اثر عملیات آسیابانی به عنوان سبوس جدا می  شود و کمیت و کیفیت آن بستگی به نوع گندم مصرفی و فرآیند کلی کارخانه آردسازی دارد. (به ویژه از نظر میزان آرد چسبیده به سبوس ).

 -2-2مواد خارجی : به هر گونه موادی غیر از سبوس گندم از قبیل باقیمانده حشرات  ، کنه  های مرده اندامها، تنیده  ها، فضولات آنها، فضله موش و پرندگان و تیرخاک و خاشاک اطلاق می  شود.

 - 3ویژگیها

 -1-3ویژگیهای فیزیکی

 -1-1-3رنگ : رنگ سبوس گندم به رنگ گندمی که از آن تهیه شده بستگی دارد و از رنگ کرم تا قهوه  ای روشن متفاوت است .

 -2-1-3بو: سبوس گندم دارای بوی طبیعی مخصوص بخود است .

 -3-1-3اندازه : ریزی و درشتی ذرات سبوس گندم بستگی به نوع گندم و شیوه تولید آرد در کارخانه دارد ولی به هر حال سبوس گندم نباید بیش از  30درصد وزنی حاوی ذرات نرم باشد.

 -2-3ویژگیهای شیمیائی :

 -1-2-3ویژگیهای شیمیائی سبوس گندم باید برابر جدول زیر (جدول شماره 1) باشد.

 - 4ناپذیرفتنی  ها

 -1-4وجود میکروارگانیسم  ها بیش از حد مجاز برابر استاندارد ملی شماره 3207ایران (بنام ویژگیهای بهداشتی و میکروبیولوژی مواد اولیه تهیه خوراک طیور و دام آماده ).

 -2-4وجود هر نوع بوی غیرطبیعی و ترشیدگی

 -3-4وجود هرگونه مواد خارجی (به استثنای پوسته (سبوس ) جو و یا سایر غلات حداکثر به میزان 2 درصد).

 -4-4وجود آفات انباری به هر میزان

 -5-4وجود سموم آفت  کش - میزان باقیمانده سموم در سبوس گندم نباید از حد مجاز استانداردهای مربوطه بیشتر باشد. (طبق موازین سازمان دفع آفات نباتی ).

 - 5نمونه  برداری

نمونه  برداری سبوس گندم طبق استاندارد ملی ایران به شماره 331(آخرین تجدیدنظر) (روش نمونه  برداری کنجاله دانه  های روغنی ).

 - 6روشهای آزمون

 -1-6تعیین مقدار رطوبت مطابق استاندارد شماره 321ایران .

 -2-6تعیین مقدار پروتئین مطابق استاندارد شماره 457ایران .

 -3-6تعیین مقدار چربی مطابق استاندارد شماره 415ایران .

 -4-6تعیین مقدار فسفر مطابق استاندارد شماره 513ایران .

 -5-6تعیین مقدار کلسیم مطابق استاندارد شماره 571ایران .

 -6-6تعیین مقدار خاکستر مطابق استاندارد شماره 332ایران .

 -7-6تعیین مقدار خاکستر غیر محلول در اسیدکلریدریک مطابق استاندارد شماره 414ایران .

 -8-6تعیین مقدار فیبر مطابق استاندارد شماره 520ایران .

 -9-6روش تعیین میزان درصد پوسته جو و مواد خارجی در سبوس گندم به شرح زیر می  باشد: یک گرم از نمونه  برداشت شده (طبق استاندارد) را روی شیشه ساعتی بریزید و پوسته  های جو و سایر مواد خارجی را به وسیله دست یا پنس جدا کنید. سپس با توزین پوسته جو و سایر مواد خارجی درصد وزنی هر یک از آنها را به طور جداگانه در محموله محاسبه نمائید.

 -10-6روش تشخیص و اندازه  گیری مواد خارجی : برای این منظور مقدار معینی از نمونه برداشت شده (طبق استاندارد) را داخل لوله آزمایش ریخته و بر روی آن مقداری کلروفرم و یا تتراکلروکربن بریزید سپس آن را کاملا تکان دهید. پس از مدتی که مواد خارجی و ناخالصی  ها در آن حل شده و ته  نشین می  گردد با جدا کردن مواد ته  نشین شده و توزین آنها درصد آن را محاسبه و تعیین کنید.

 - 7بسته  بندی و نشانه  گذاری

 -1-7سبوس گندم باید در کیسه  های بهداشتی و سالم از جنس الیاف مصنوعی و به وزن  های همسان پر شده و سرکیسه  ها به طور مطمئن دوخته شود.

 -2-7نشانه  گذاری : روی هر بسته باید آگاهی  های زیر نوشته شود و یا برحسب گردد.

 -1-2-7نوع محصول .

 -2-2-7نام و نشانی کارخانه تولید.

 -3-2-7تاریخ تولید.

 -4-2-7ذکر شرایط نگهداری .

 -5-2-7وزن خالص بر حسب کیلوگرم .

 

لینک کمکی